Každý má svoje veci poručiť Bohu a čo Boh dá, to radostne upotrebiť a veci budúce Bohu do správy srdečne poručiť.

(Martin Luther)

Deň detí - 1. nedeľa po Svätej Trojici - 2.6.2013

           Fotogaléria Fotogaléria        PDF dokument kázeň

Služby Božie


Hovorí sa, že dom, v ktorom nie sú deti, býva smutný, neveselý. A to isté platí aj o dome nášho Pána Boha. Keď do chrámu na Služby Božie zavíta hoci len jeden malý človiečik, jedno dieťatko, prináša so sebou radosť, vyčarí úsmev na perách nás starších, hoci ani samo o tom nevie ako a ani prečo.

Služby Božie ku Dňu detí v prvú júnovú nedeľu boli však ešte radostnejšie. Deťmi sa to tu len tak hemžilo, malými i väčšími, všimli si to určtite aj naši obvykle driemajúci starší bratia a sestry. Deti prišli na bohoslužby s jednou dôležitou misiou, na ktorú ich pripravil brat farár so svojou krajšou polovičkou: svedčiť nám starším i svojim rodičom, že viera v Pána Ježiša je deťom prirodzená a samozrejmá, úplna normálna vec, ktorú sa neboja vyspievať a vykričať do sveta. Pochopili sme to, čo nám deti chceli povedať? Pochopili rodičia, starí rodičia... ? Deti nepotrebujú veľa vysvetľovať, prehovárať...ako ani rybe netreba vysvetľovať, čo je voda, stačí ju do vody pustiť a vie, že všetko je OK. Tak aj dieťa stačí privdzať k Pánu Bohu a On sa postará...

Staršie dievčatá - dorasťáčky, ktoré sú už pomaly vyššie ako ja, vo svojej alegoricko-ironicko inotajnej scénke povedali tak mnoho a tak veľa, že viac už nie je treba...Tak čo, pochopili sme?

Dosť mi padla sánka na ich celkom presvedčivých hereckých výkonoch... len tak ďalej dievčatá, aj Angelina Jolie začínala v divadelnom krúžku na škole :-)

A pre tých, ktorí nepochopili odkaz dorasťáčok, naši najmenší besiedkári nič nenechali na náhodu, vyzbrojili sa gitarou a krásnymi pesničkami a bezpečne zaistili úspešný koniec celej misie. Spievali nádherne, ladili, držali rytmus, keby boli kapelou, dal by som im názov "Really joyfull voices". A čo my...? Pochopili sme... ?

Po bravúrne zvládnutej misii si každý zaslúži odmenu. Aj deti ju dostali, v podobe sladkých júnových mikulášskych mini-darčekov ale hlavne si pochutili na krásnej, lúčnej, proteínovej lienke, teda torte v podobe lienky, ktorá sa narodila v kuchyni u Simonky Koskovej :-) Ďakujem, aj ja som si dal... :-).

Možno sa stalo, že niekto odkaz detí nie celkom, alebo dostatočne pochopil. Netreba si zúfať... Stačí si pozrieť, kedy sa dejú stretnutia detí, besiedky alebo dorastu v našom zbore, zoberte svoju ratolesť a príďte sa všetko ešte raz pospytovať, ako to tie deti v tom programe mysleli... veľmi radi vám všetko lepšie vysvetlia... Kto to bude robiť pravidelne, kto bude dbať o duchovný rozvoj svojho dieťata, privádzať ho ku Pánu Bohu, aj napriek tomu že je unavený z práce, nechce sa mu, je na pláne iná akcia, návšetva, telenovela, futbal, iná práca alebo neviem čo ešte, kto aj napriek tomu bude mať na pamäti to, aby jeho dieťa verilo v Pána Ježiša Krista, ten... ten pochopil... :-)

Pripravil: Ján Petrovič