To, čo považuješ za problém, je dar, ktorý máš vyriešiť.

(Ludwig Wittgenstein)

Kvety jari mamičkám

Deň matiek, 8.5.2011            Fotogaléria Fotogaléria

Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Lúče slnka dopadali na ľuďmi zaplnené lavice kostola, ktorý praskal vo švíkoch, aj napriek tomu, že neboli práve Vianoce. Prvé lavice zvyčajne zívajúce prázdnotou počas nedeľných Služieb Božích boli teraz pre zmenu zaplnené do posledného miesta. Každý chcel vidieť, čo sa bude diať.

Pri príležitosti Dňa matiek sa druhú májovú nedeľu popoludní v Evanjelickom kostole v Badíne uskutočnilo veľmi milé podujatie pod názvom Kvety jari mamičkám. Na podujatí sa podieľali aj deti a pedagógovia z materskej a základnej školy v Badíne.

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. Oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách boli svojho času nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Pred krásne kvetmi vyzdobeným oltárom sa hudbou, hovoreným slovom ale aj spevom vystriedali účinkujúci všetkých vekových kategórií, od tých najmenších až po tých najväčších. Na pozadí premietaných obrázkov pri príležitosti Dňa matiek sa kostolom niesol spev detí, dorastu, mládeže a aj tých trošku starších, ktorí zaspievali v krojoch. Zaznel organ, gitary, flauty, ba dokonca i harmonika.

Po príhovore pána farára program začal tónmi gitarových akordov práve jedného z najmladších účinkujúcich, sotva ho bolo spoza tej gitary aj vidieť, ale brnkanie na gitare mu teda išlo naozaj dobre. A nie len jemu. Každá veková kategória predviedla svoje umenie.

Deti z farskej gitarovej školy predviedli hru na gitare spievajúc zároveň pekné pesničky. Počuli sme aj hru na flaute, keď deťmi recitované pásmo básničiek pre maminky prestriedal zvuk flautičiek, na ktoré hrali ako inak opäť deti. Gitarové kvarteto mládežníkov viedlo svoje vystúpenie v duchu nábožnom a spievali a hrali piesne na chválu Hospodina.

Jar privítala scénka o odchádzajúcej zime a v hovorenom slove sme sa prostredníctvom bájok dozvedeli okrem iného aj to, aké dôležité miesto v živote každého majú tí najmenší.

Po skončení programu bolo pripravené občerstvenie, počas ktorého sa deti do sýtosti mohli vyblázniť na farskej záhrade. Pri odchode sme dostali krásne ruže a darčeky, pri výrobe ktorých sa určite potrápili viacerí malí i veľkí.

Vďaka Bohu za plnohodnotne prežité popoludnie a za všetkých, ktorí sa pričinili o veľmi príjemnú atmosféru a krásny zážitok.

Daniela Kozová