Každý má svoje veci poručiť Bohu a čo Boh dá, to radostne upotrebiť a veci budúce Bohu do správy srdečne poručiť.

(Martin Luther)

Podvod - mládež, výklad

Myslíte si, že na svete niekto komu sa dá veriť?

Podviedla ma, podviedol ma! – toto je vec, ktorú by iste nikto nechcel riešiť. Ani muž, ani žena. Veríme v čistotu vzťahov. Aspoň tých kresťanských manželstiev, hoci zvyčajne, ako vidíme svet je to bežné, že sa ľudia v zväzkoch podvádzajú.
Lenže to je len jedna oblasť, kde sa hovorí o podvode a podvodoch.
Podviedol ma môj obchodný partner. Podviedli ma podomoví predajcovia. Podviedli ma v banke. Podviedli nás politici, moja strana. Toto budeme asi počúvať stále. Lebo svet je plný podvodov.

Ako si definovať podvod? Skúste to!

Ďalšia otázka je, či sme len my obeťami podvodov alebo aj my sme tí, ktorí konajú podvodne?
Život nám poskytuje množstvo situácií, v ktorých konáme podvodne. Jednou z najčastejších situácií podvodu u mladých ľudí je podvádzanie v škole, prostredníctvom ťahákov. Toto je veľmi hlúpy podvod, ktorým klamem učiteľa ale hlavne sám seba.
Ste si vedomí nejakého iného svojho podvodníckeho správania?

Podvod na sebe. Okrášľovacie kúry, implantáty, nastreľovanie vlasov...atď.  A čo tak náš podvod voči Bohu? Môžeme podviesť Pána Boha?
Primárne je takáto myšlienka úplne nezmyselná. Boh, vie všetko, a ja viem, že Boh vie všetko, preto by som sa nemal pokúšať snažiť sa Ho podviesť. Lenže, možno si človek niekedy myslí, že hoci Boh vie, všetko, predsa len môže byť isté percento nádeje, že všetko nevie, alebo je to nejako celkom ináč a preto sa človek nie raz pokúša o podvod na Bohu.
Čo môže byť podvod na Bohu? ..................

Pána Boha nemožno podviesť a každou snahou podviesť Boha, podvádzam v skutočnosti len sám seba.

Ale čo ak mám v niektorých chvíľach života pocit, že Boh je podvodník? Je takáto myšlienka únosná? V skutočnosti nie je, ale predsa si veľa ľudí môže myslieť o Bohu práve toto. A nie raz sa aj dobrému kresťanovi pritrafí myšlienka, ktorá nám napovie, že Boh je podvodník a klamár. A nie je to nič neľudské, takto zmýšľať.

Had v raji povedal Eve to, čo im Boh nepovedal. V tomto zmysle, žena uverila hadovi a zapochybovala o Bohu. Presne takto človek zapochybuje o Bohu a Jeho hodnovernosti a myslíme si, že Boh je podvodník a klamár.

Pri mnohých textoch Biblie sa nám zdá, lebo sú príliš ťažké alebo sa zdajú byť nesplniteľné, že Boh je podvodník a nehovorí človeku pravdu. S takými textami sa musíme vysporiadať. Nedávno sa ma pýtal jeden chlapík, či verím všetkému, čo je napísané v Biblii. Bol to pokušiteľ a nešlo mu o pravdu, len ma chcel dostať. Povedal som mu, že áno. A dostal ma. Potom rýchlo vytiahol pár pripravených veršíkov, ktoré sa nedajú vysvetliť alebo objasniť za chvíľu resp. ktoré vyžadujú taký iný triezvejší pohľad a serióznu debatu. Ľudí, ktorí nás chcú naviesť na myšlienku, že Boh je podvodník je veľa. Ak by sa vás niekto pýtal či všetkému veríte, nikdy nepovedzte, že nie. Lebo ste v úplnej pasci. Treba povedať, verím, ale nie všetkému rozumiem. A veľmi vhodný je citát: 1K 13, 12

Ľudia, ktorí odmietajú kresťanstvo, riešia nevysvetliteľné javy z Biblie ako podvod. A tak nielenže Boh je podvodník, ale všetci kresťania hlásajúci Krista a Jeho vzkriesenie sú podvodníci a ja ako, kňaz, som na čele podvodnej mašinérie. Nie som súčasťou podvodnej spoločnosti? Apoštol Pavol píše v Korintským o vzkriesení na podobnú tému. 1K 15, 12-17

Eva o Hadovi v raji povedala Bohu: "Had ma podviedol!" A tu je krásna odpoveď na otázky typu, je Boh podvodník? Had ma podviedol! Každý podvod má svoje pozadie a rodí sa u otca podvodu a hriechu.
Podvod je klamstvo, nečistá myšlienka, nečisté konanie, proti Bohu a ľuďom, je to hriech súvisiaci s porušením všetkých Božích prikázaní.
Človek si preto musí dať veľký pozor, aby sa nestal objektom podvodu, subjektom podvodu, iniciátorom podvodu a nemali by sme byť ani nečinní pozorovatelia podvodu.

Dajme si tiež pozor na veľký podvod na sebe, ktorým je myšlienka bezhriešnosti, sebaistoty.

Musíme si dať pozor na to, aby sme neuverili myšlienke, že Pána Boha môžem nejakým spôsobom podviesť a oklamať, že môžem obísť Boží zákon bez ujmy, bez hriechu. To sa nedá. (1. list Jánov 1, 8.10)

V Biblii je plno príbehov o podvodoch. Jedným z nich je aj príbeh o bratoch, Jákobovi a Ezavovi. Jákob zo zištných dôvodov navedený svojou matkou Rebekou konal hriešne a podvodne. (1M 27)
Je to smutný príbeh o podvode. Veľmi pravdivý a ukazuje nám ako ani ľudia blízko Bohu, neštítia sa podvodu a vo chvíli podvodu, akoby zabúdali, že Boh ich vidí. Jákob si za to svoje musel odtrpieť. A spolu s ním v istom zmysle dejinami celý izraelský národ.

Musíme pamätať na to, že nič skutočne hodnotné sa nedá získať klamstvom, ani podvodom. Podvodníci si ponesú svoj trest za hriech.

Každý, kto koná podvodne, v značnej miere škodí hlavne sám sebe. Je to na upokojenie, vo vzťahu k ľuďom podvodníkom, môžeme sa upokojiť, že si ponesú trest. Vo vzťahu k nám, upomenutie, aby sme konali spravodlivo a čestne, lebo v istej miere je všetko podvod na nás samých a ubližujeme si.

Zmyslom nášho rozprávania však bola myšlienka úprimnej dôvery v Boha. Vo svete, kde sa nedá skoro nikomu veriť, človek musí mať istotu a niečomu veriť musí. Možno aj preto som bol voliť.

Verme v Boha však nie preto, že niečomu sa veriť musí, ale preto, že Bohu sa veriť oplatí. Veriť nie je podvod. Kto úprimne verí Bohu, zistí, že jediné pravé na tomto svete je Božia láska. Všetko ostatné môže byť podvod alebo môže podvodom zaváňať.

Nech nás teda Pán žehná. Amen.

Roman Dovala